Yaş Numune Nedir Ve Görsellerimiz

Yaş numune alma işlemi öncesi kullanılacak tüm aletlerin temiz olması önemlidir. Beton harmanı eğer yığın ya da yığınlar halinde toplanmış ise numune bölümleri beton derinliğine yayılmalı ve en fazla beş farklı noktadan alınmalıdır. Yapılan bu işlem sonucunda yaş numune ana kütleyi temsil edebilir.

Yaş numune hizmeti öncesinde bir numune alma planı yapılması gerekir. Beton miktarı göz önünde bulundurularak gerekirse birkaç transmikser atlanır ve her transmikser için ikişer küp olacak şekilde numune alma işlemi gerçekleştirilir. Bu numunelere ise birden başlayarak numaralar verilir. Numunenin alındığı tarih ve saat kaydedilmelidir. Numune temiz bir kap içerisine alınmalı ve numune bu kap içerisinde kare ağızlı bir kürek yardımı ile karıştırılmalıdır. Numune kalıbı olarak belirtilen standartlara uygun iç yüzeyleri düzgün ve herhangi bir hasarı bulunmayan kalıplar kullanılmalıdır. Yaş numune tespiti için beton bu kalıplara iki tabaka halinde doldurulmalı ve her tabakanın kalınlığı 10 santimetreden fazla olmalıdır. Bu işlem sırasında her tabaka şişleme çubuğu yardımı ile en az 25 kez olacak şekilde şişlenmelidir. Bu şişleme işlemi beton üzerine eşit dağıtılmalıdır. Tabakanın sıkıştırılabilmesi için şişleme çubuğunun numunenin bulunduğu kalıbın tabanına sert bir şekilde çarpması gerekmektedir. Yaş numune kalıbı içerisinde sıkışan havanın dışarı çıkabilmesi için kalıbın kenarlarına tokmak yardımı ile hafif bir şekilde vurulması gerekir. Kalıbın üst yüzeyinde fazla olan beton çelik bir mala ile alınmalı ve yüzey dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır. Yaş numune hizmeti verilirken betonun kirlenmemesine ve betonun su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca numuneler sıcaklık değişkenine karşı korunmalıdır. Hava sıcaklığı ve betonun sıcaklığı dikkatlice kayıt altına alınmalıdır. Beton numuneleri 3 günden çok olmayacak şekilde korunarak bekletilir ve süre dolduğunda test edilir. Bu test numunenin basınca yönelik dayanımına dair yapılan bir analizdir. Olası kötü bir olayda binanın dayanıklılığı açısından önem taşımaktadır.

Sizlere şirketimiz bünyesinde profesyonel ve yaş numune alma kurallarına uygun bir hizmet vermekteyiz. Binaların sağlığı için gerekli olan bu hizmeti kaliteli hizmet veren bir kuruluştan almanız hayati önem taşımaktadır.